top of page
stevobodor logo blog
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
  • LinkedIn
  • TikTok
  • RSS

Keď zvuky spôsobujú bolesť. Viete čo je to Mizofónia?

Updated: Jan 12

Mizofónia znamená „nenávisť voči zvukom“. Ide o neurologickú poruchu, pri ktorej určité zvuky (napr. žuvanie, dýchanie, mľaskanie, srkanie, klikanie perom, vybaľovanie, klepkanie, púštanie vody, ozvena, atď…) vyvolávajú silnú emočnú reakciu, zvyčajne zlosť, úzkosť alebo odpor.


Taktiež sa predpokladá, že existuje spojitosť medzi mizofóniou a synestéziou. Synestézia je stav, pri ktorom zmyslové vnímanie v jednom kanáli automaticky vyvoláva zmyslový alebo emočný zážitok v inom kanáli. Napríklad osoba môže „vidieť“ farby, keď počuje zvuky, alebo cítiť chuť pri počutí určitého slova. Takéto prepojenie zmyslov môže pridať na kreativite alebo vytvárať intenzívne, nezvyčajné zážitky, ktoré iní ľudia nezažívajú.


Pre tých, ktorí mizófóniou trpia, môže byť bežný kontakt s inými ľuďmi utrpením, najmä ak ich okolie nerešpektuje základné pravidlá slušného správania. Pretože mizofonika v podstate nevyrušujú zvuky iné, než tie, ktoré sú spôsobené nedodržiavaním základných noriem spoločenského správania.


Skôr než sa zamyslíme nad tým, prečo niektoré zvuky môžu niekoho vyrušovať, skúsme si položiť otázku, či je naozaj potrebné vydávať také výrazné zvuky pri jedení alebo pití. 🍴🗣

Zvuky, ktoré zdravému človeku môžu pripadať len otravné, alebo ich prepočuje, sú pre mizofonikov zdrojom intenzívneho stresu a psychickej nepohody. Medzi najčastejšie zvuky, ktoré mizofonikov privádzajú do zúfalstva, patria:


  • Mľaskanie pri jedle 🍽🤢

  • Srkanie nápojov, prehĺtanie ☕️😖

  • Hlasné prežúvanie či chlipkanie, srkanie 🤯👂

  • Šepkanie 👂🤯


Tieto podnety nie sú len nepríjemné, ale sú aj v rozpore so základným spoločenským správaním. Mizofonik si tieto nepríjemné a stresujúce zvuky dlhodobo zapamätá, v hlave si dokáže roky rekapitulovať ich presné znenie a priamo si tie zvuky asociovať s osobou, ktorá ich spôsobuje. Ak vydáva príliš stresujúce zvuky, kontaktu s danou osobou sa bude cielene vyhýbať. Odmietať obed. Kávu. Spoločné cestovanie. Telefonovanie.


Vyššie vymenované zvuky sú pre mizofonika tak nepríjemné, že má problém sústrediť sa na rozhovor, ktorý s osobou vedie. Pre mizofonika je najväčším “zážitkom” osoba, ktorá dokáže všetky tieto zvuky produkovať naraz, “ideálne” počas telefonického rozhovoru. Zážitok len “zmocňuje”, ak mizofonik hovor práve vybavuje v aute, alebo cez slúchadlá. Zároveň je dobré si uvedomiť, že nejesť počas hovoru alebo telefonovania patrí k základným pravidlám slušného spoločenského správania. Nejde o to, že by bol problém na strane človeka, ktorému tieto zvuky prekážajú, ale skôr na strane toho, kto mľaská, chrúme či srká príliš nahlas. Alebo si ťahá obsah nosa pri stole.


Čoraz častejšie vidieť, že sa základné pravidlá slušného správania ignorujú, a to bez ohľadu na prostredie. Mľaskanie a srkanie už nie sú len doménou fastfoodov; stretávame sa s nimi aj v luxusných podnikoch. Mľaskanie, srkanie, zvukové notifikácie z mobilov sa stali bežnou súčasťou jedálneho prostredia a len málokto ich považuje za rušivé. Pre mizofonikov je však táto „nová norma“ každodenným bojom.


Existuje stránka 🌐 misophonia.com, ktorá poskytuje podporu, otázky a odpovede. ❓💡 Ak sa vám niekto zdôverí, že je mizofonik, a vy naschvál zamľaskáte, už vás osoba nebude považovať len za otravu 😤. Ale aj za idiota. 🤦‍♂️🤷‍♀️


Chcete mať ďalšie blogy vždy po ruke?

Stačí sa zaregistrovať na odber e-mailom a o každom novom článku budete vedieť ako prví!

Podporte moju tvorbu a prispejte na ďalšie články:

IBAN: SK31 0900 0000 0052 1319 4120

(Názov účtu: Štefan Bodor – Granfox)

Sledujte ma aj na sociálnych sieťach:

Facebook: @stevo.bodor

Všetko na jednom mieste nájdete tu: Linktree

Vaša podpora mi umožňuje prinášať stále nové témy a inšpirácie. Ďakujem! 😊




Comments


bottom of page